Draudze
- Mācītājs Agris Sutra
- Agris Sutra
- Agra Sutras 50 gadu jubileja
- Mācītāja Agra Sutras sprediķis "Svētdienas Rītā"
- Agra Sutras sprediķu audioieraksti, 2013

Uzmanību!

Katra mēneša pēdējā piektdienā plkst. 18.00 -

bikts dievkalpojums.

Katra mēneša pirmajā un trešajā svētdienā
pēc dievkalpojuma (ap divpadsmitiem) notiek

BĪBELES STUNDAS.

Holckirhenes māsu
draudzes mājaslapa:
Aptaujas (Datorsistēma garantē anonimitāti!)
Cik bieži lasāt Bībeli?
Katru dienu
Laiku pa laikam
Kad ir liela nepieciešamība pēc Dieva palīdzības
Man nav Bībeles
  Rezultāti »
Latvijas evaņģēliski luteriskā baznīca

Baznīcas vēstures profesors ROBERTS FELDMANIS

"Svētdienas Rīts", IHTIS, Kristīgais radio

Kristīgās dzejas portāls:

Izdrukāt

Krist un augšāmcelties

19.12.2008.

Autore: Gunta Barbāne

Sarunas laikā ar Kristus draudzes mācītāju AGRI SUTRU pamanīju, ka visgrūtāk atbildāmie jautājumi viņam saistās ar paša biogrāfijas datiem – kad pirmoreiz, kad otrreiz apprecējāties? Cik gadus bez sievas dzīvojāt? Agris teic: – Es nedzīvoju lineārā laikā, man svarīgs ir īstais laiks, jo viss notiek tad, kad apstākļi tam ir nobrieduši. Par cipariem daudz interesantāks ir pats process, ko saucam par dzīvi.

– Pirms gadiem desmit daudzi nāca uz baznīcu nevis izsūdzēt grēkus, bet izmantoja mācītājus kā bezmaksas psihoterapeitus. Šī tendence ir mazinājusies, lai gan arī tagad cilvēki vēlas vienkārši parunāties. Esmu novērojis, ka man kā sabiedriskam darbiniekam, kas ikdienā ir nemitīgā komunikācijā, mājās negribas daudz runāt. Es cienu savu sievu Dinu par to, ka viņa nerunā lieki, netarkšķ tarkšķēšanas pēc. Mūsu saskarsme bieži notiek bez vārdiem. Starp citu, grūti ir sameklēt sievieti, kura nepļāpā velti. Ja vārdu kļūst par daudz, tos vairs nedzird. Ja tu uz kādu sāc pacelt balsi, saskarsme ar viņu jau ir beigusies.

– Būt mācītājam laikam ir īpašs dzīvesveids.

– Tas ir aicinājums. Ja to dara kā darbu, var arī nekas nesanākt.

– Jūs piederat pie mācītājiem, kuru dzīve tradicionāli netiek uzskatīta par paraugu citiem. Drīzāk esat tāds kā Gesta Berlings, kurš krīt un augšāmceļas jaunā kvalitātē. Vai paša dzīves pieredze jums palīdz labāk izprast savas draudzes locekļus, kuri nonākuši uz laulības iziršanas sliekšņa?

– Jā, bet tāpēc es nesākšu popularizēt šķiršanos. Cilvēks bieži vien lietu patieso vērtību sāk izjust tad, kad tās slīd ārā no pirkstiem. Tad viņš kā slīcējs ķeras pie pēdējā salmiņa un izdara pašu muļķīgāko – nolemj sevi zaudējumam. Tajā brīdī, kad baidies otru pazaudēt, nevajag ieķerties otrā ar ērgļa tvērienu un turēt viņu cieši, cieši, bet rīkoties pretēji – paiet maliņā, atslābināties un nogaidīt. Ja pie manis atnāk pāris un jautā – ko darīt, ja vairs nav savstarpējās saskaņas? – es aicinu izmēģināt visas iespējas saglābt laulību. Piemēram, padzīvot šķirti, distancēties. Apustulis Pāvils arī teic – nošķirieties Dieva lūgšanai! Nevar visu laiku būt otram kā dadzis acī un cerēt uz pozitīvām izmaiņām. IIgstošā depresijā un skandālos dzīvojot, laulātie viens otru vairs nedzird. Tāpēc ir vajadzīga brīva telpa apkārt gan fiziski, gan garīgi, lai varētu sevī meklēt atbildes uz jautājumiem, kas un kāpēc tā notiek. Cilvēkiem bieži patīk spēlēties ar savu dzīvi. Pirms kāzām, kad asaru un prieka plīvurs pārklāts acīm, cilvēks maz ko redz un dzird, lai gan es vienmēr mudinu padomāt par sakrālo jautājumu – vai tas ir īstais cilvēks, ar kuru gribi mūžu pavadīt kopā?

– Vislabāk to var pateikt pēc laika, kad iemīlēšanās stadija beigusies.

– Agrāk liela nozīme bija pirmskāzu rituāliem, notika saderināšanās, nevis uzreiz kāzas. Ja gribi skriet laikam pa priekšu, skrien, bet visbiežāk šie skrējēji to vēlāk nožēlo. Vēl tagad atceros, ko tēvs man kā muļķa tīnim centās pateikt, bet es viņu neklausīju. Arī man reiz bija sapnis par ģimeni un uzskats, ka jāprecas jauniem, lai nebūtu liela gadu starpība ar bērniem, lai justos starp viņiem kā savējais. Šo vīziju es realizēju dzīvē – pirmoreiz apprecējos 20 gadu vecumā. Jā, bērni man ir brīnišķīgi un attiecības ar viņiem labas, tikai tagad uzskatu, ka precēties vajag pieaugušiem cilvēkiem. Tas nav atkarīgs no bioloģiskā vecuma. Citreiz sešpadsmitgadīga meitene, kura zaudējusi vecākus, uzņēmusies rūpes par jaunākajiem brāļiem un māsām, ir pieaugusi, bet četrdesmitgadnieks vīrietis var uzvesties kā bērns. Lai gan vispār vīrieši attiecībās ir uzmanīgāki – pirms kaut ko dara, viņi padomā, ar ko tas varētu beigties, bet sievietes metas attiecībās, emociju vadītas. Analizēt attiecības viņas sāk krīzes situācijās, bet vīrietis jau no sākuma sev pavaicā – vai mani šīs attiecības beigās nesāpinās?

– Bet tomēr piekritīsiet, ka sievietes intuitīvi vada attiecību procesus.

– Jā, arī es esmu pateicīgs savai tagadējai sievai par to, ka esam precējušies. Protams, tā bija mana izvēle, bet viņa šai izvēlei radīja pamatu. Pateicoties viņai, esmu sakārtojis savu dzīvi. Ģimene ir svarīgs atbalsta punkts ikvienam, jo īpaši mācītājam.

AGRIS SUTRA (45)

• Par mācītāju ordinēts 1990. gada 6. janvārī.

• Pirmajā laulībā dzimuši četri bērni, kuri tagad ir vecumā no 16 līdz 22 gadiem.

• Otrajā laulībā, kas ilgst trīs gadus, audzina sievas bērnu (15).

Pārpublicēts no "Mājas Viesis"

Andreja Cīruļa foto

‍Mācītājs Agris Sutra ar meitu Karlīnu