Kino var reizēm uzrunāt tikpat aktīvi un iedarbīgi kā Vārds

Kino savā veidā ... ir ļoti evaņģēlisks... baltais ekrāns ir lakats...
Tas ir Veronikas sviedrauts, kas saglabā visas pēdas, pasaules pēdas.

                                                                              Žans Liks Godārs

Māksla, arī kino, protams, nevar aizvietot Svētos rakstus vai dievkalpojumu, taču tā var reizēm uzrunāt tikpat aktīvi un iedarbīgi kā Vārds. Ne velti kinoforumu, kura iniciatīva un organizēšana netieši sākās arī mūsu draudzes vidū, sauc Un Vārds tapa filma. Mācītājs Agris Sutra ir aktīvs starptautiskas ekumēniskas kinoinstitūcijas Interfilm biedrs un darbojies vairāku starptautisku kinofestivālu Ekumēniskajās žūrijās. Pirmā un jubilejas kinoforuma laikā  draudzes dievkalpojumā piedalījās tā viesi, un arī sprediķis tika veltīts kādai caur kinomākslu aktualizētai garīgai dimensijai. 

Pēc jubilejas svinēšanas pagājušajā gadā ar semināru, desmit gadu programmas katalogu un programmu ar labāko filmu izlasi šī gada kinoforumam  bija izvēlētas filmas, kas pēdējos gados saņēmušas Ekumēniskās žūrijas balvas pasaules nozīmīgākajos kinofestivalos un arī kinoforumā Arsenāls. Šogad kinoforums mainīja savu norises vietu – ar laipnu  LELB  Jauniešu centrā vadītāja Krista Kalniņa atbalstu un sadarbībā ar Luterāņu stundu  tas aicināja skatītājus no 17. līdz 23. aprīlim uz Mārstaļu ielu 10 (Reformātu baznīca).

Mūsu draudzes locekļi ir aktīvi kinoforuma apmeklētāji. Arī draudzes telpās tiek rīkotas filmu skates ar diskusijām. Pēdējo reizi skatījāmies Jura Poškus filmu Bet stunda nāk. Arī šī gada baznīcas dienu Valmierā (24.-26.07) programmā iekļautas trīs filmas (skat. lelb.lv!) Jauniešu centrā katra mēneša pēdējā svētdienā plkst. 18.00 būs kinoseanss. Pēc atvaļinājumu laika rudenī domājam draudzē atsākt regulāru filmu skatīšanos. Pirmajā tikšanās reizē tā varētu būt Tima Robinsa filma Mirušais nāk.

Mirušais nāk (Dead Man Walking) (ASV), režisors Tims Robins, 1995, 118’, lomās: Susan Sarandon, Sean Penn
Cilvēks ir kas vairāk, nekā tas sliktais, ko viņš izdarījis, šāda pārliecība vada māsu Helēnu, kas brīvprātīgi pavada kopā ar uz nāvi notiesātu cilvēku, slepkavu, viņa mūža pēdējās dienas. Pēc mūķenes Helēnas Prežīnas autobiogrāfiskā romāna veidotā filma tapusi pēc aktrises Sarandonas iniciatīvas. Tā konfrontē ar nāves soda mašinēriju, taču neprovocē uz nosodījumu un moralizēšanu, bet gan apliecina žēlsirdības spēku. Arī – mīlestību un cerību, kuru var saglabāt līdz pēdējam elpas vilcienam.

Sjūzenai Sarandonai – Oskars, Berlīnes kinofestivāla Sudraba Lācis un Independent Spirit balva -  Šonam Penam, Ekumēniskās žūrijas balva – filmai.

Anita Uzulniece
 

„Luterāņu stunda” piedāvā

Netālu no mums, tepat Čiekurkalnā, atrodas starptautiskās misijas organizācijas „Luterāņu stunda” mājasvieta.

„Ar ko gan „Luterāņu Stunda” atšķiras no luterāņu baznīcas?” savā mājaslapā (http://www.stunda.lv/) jautā tās autori, un paši arī atbild: „Ar to, ka "Luterāņu Stunda" cenšas uzrunāt cilvēkus, kuri vēl nav atraduši ceļu uz baznīcu un kalpot kā tilts starp laicīgo pasauli un baznīcu. „Luterāņu stunda” Latvijā cieši sadarbojas ar luterāņu baznīcu. Mēs, visi tās darbinieki, esam luterisko draudžu locekļi.” 

„Luterāņu stunda” izdod informatīvus materiālus par jautājumiem, kas ir svarīgi daudziem, jo daudziem cilvēkiem, piemēram, „Kā būt labiem vecākiem”, „Viens, tas nenozīmē vientuļš”, „Bailes”, „Dusmas”, „Depresija” u. c. Tāpat tajā darbojas videoklubs, kurā var noskatīties filmas, kas „var reizēm uzrunāt tikpat aktīvi un iedarbīgi kā Vārds” (A. Uzulniece).

Pagājušajā nedēļā mūsu dievnamā ar bukletu klēpīti un filmu diskiem bija iegriezusies „Luterāņu stundas” darbiniece Ilze Ābrama. Bukleti ir saņemami baznīcā bez maksas, bet filmas disks maksā 4 Ls (šķiet, tā varētu būt laba dāvana). Iegūtie līdzekļi palīdzēs „Luterāņu Stundai” papildināt savu videotēku ar jaunām filmām.

Piedāvāto filmu saraksts

Ādama āboli (Dānija, 2005. g., dāņu val. ar latviešu subtitriem).

Stāsts par jauna, tikko no cietuma iznākuša neonacista sadursmi  ar mācītāju, kurš liekas neredzam pasaules ļaunumu.  

Bonhēfers. Žēlastības aģents (ASV, 2000. g., angļu val. ar latviešu subtitriem).

Par vācu mācītāju Dītrihu Bonhēferu, kurš Otrā pasaules kara laikā aktīvi pretojās nacistiem, samaksājot par to ar savu dzīvību.

Mīlestība atnāk pamazām (ASV, 2003. g., angļu val. ar latviešu subtitriem).

Mīlestības nemainīgais apsolījums (ASV, 2004. g., angļu val. ar latviešu subtitriem).

Mīlestības pastāvīgais prieks (ASV, 2005. g., angļu val. ar latviešu subtitriem).

Ceļojums mīlestības garumā (ASV, 2006. g., angļu val. ar latviešu subtitriem).

Par jaunu sievieti, kura pēc laulībām atstāj ģimeni un dodas līdzi savam vīram uz Mežonīgajiem Rietumiem, lai strādājot un lūdzot iegūtu jaunas mājas. Viņas sapnis sākt jaunu dzīvi Amerikas plašumos kļūst par pārbaudījumu sievietes iekšējam spēkam, ticībai un drosmei.

Labā griba (Dānija, 1992. g., zviedru val. ar latviešu subtitriem, „Zelta palmas zars” Kannu kinofestivālā u. c. balvas)

Ingmāra Bergmana vecāku dzīvesstāsts četrās daļās.

Nevainojamais svešinieks (ASV, 2005. g., angļu val. ar latviešu subtitriem).

Ieraugot uz sava darba galda uzaicinājumu doties uz restorānu kopā ar Jēzu, mēs, tāpat kā filmas galvenā varone Nikija, droši vien pūlētos izdomāt, kurš no draugiem ir nolēmi mūs izjokot...

Tilts (Čehija, 2003. g., čehu un angļu val. ar latviešu subtitriem, nominēta „Oskara” balvai).

Stāsts par tēva un dēla sirsnīgajām attiecībām un kādu liktenīgu dienu uz tilta.