Uz Lutera pilsētu!





Tuvojoties Reformācijas dienai, piedāvājam nelielu ieskatu mūsu ceļojumā uz Lutera pilsētu – Vitenbergu. Pirmoreiz to apmeklējām pirms gadiem septiņiem, taču, tuvojoties lielajai piecsimtgadei, gribējās aizbraukt vēlreiz. Septembra vidū šis nodoms tika īstenots (jāpiebilst, ka Vitenbergas apmeklējuma laikā tur bija +34,9° C).

 

‍Dodoties no Berlīnes ar vilcienu, vislabāk ir braukt līdz  Vitenbergas Vecpilsētas dzelzceļa stacijai (Bahnhof Lutherstadt Wittenberg Altstadt). Brauciens ilgst nepilnu stundu.

 




‍Izkāpjot no vilciena, paveras skats uz Lutera dārzu  (Luthergarten). Gatavojoties Reformācijas piecsimtgadei, to sāka veidot 2008. gadā. Līdz šim dārzā iestādīti 346 kociņi. Tiek stādītas koku sugas no visiem kontinentiem – dažādas liepu, kļavu, ābeļu šķirnes, ievas, pīlādži, oši, gledīčijas, trompeškoki u. c., daži ir visnotaļ eksotiski. Pie katra kociņa ir plāksnīte, kurā izlasāms, kādas valsts (un draudzes) kristiešu dāvana tā ir.  2013. gadā Lutera dārzā savu koku ar numuru 262 ir iestādījuši arī kristieši no Latvijas – Kristus Spēka Aizkraukles evaņģēliski luteriskās baznīcas draudzes pārstāvji. Sīkāk par Lutera dārzu var lasīt interneta vietnē:
http://luthergarten.de/
 


‍Dārza vidū atrodas skulpturāls veidojums, kura ēna uz zemes met krustu. Patiešām radošs risinājums - ikvienam ir iespēja kādu brīdi pastāvēt “zem krusta”.


2017. gada 31. oktobrī apritēs 500 gadu kopš brīža, kad Mārtiņš Luters pie Vitenbergas pils baznīcas durvīm piesita  savas 95 tēzes. Attēlā redzamās durvis ar iegravētajām tēzēm ir piemineklis šim pasaules vēsturē nozīmīgajam notikumam.


 
 Uzsākot gatavošanos nozīmīgajai gadadienai, pilsētas Tirgus laukumā novietots liels globuss, kas veltīts 2017. gada vasarā Vitenbergā paredzētajai Reformācijas Vispasaules izstādei (20.05.–10.09.2017.) un citiem nozīmīgiem Reformācijas jubilejas pasākumiem pasaulē (sk. interneta vietni https://r2017.org/ ).




‍Pilsētas centrālā laukuma kopskats. Pieminekļi Mārtiņam Luteram un viņa draugam Filipam Melanhtonam.  
 


‍Un Kristus draudzes locekle Agra Turlaja pie Lutera kājām. :)
 




‍Gatavojoties jubilejai, renovēta Vitenbergas pils un tās baznīca, kurā sprediķojis Mārtiņš Luters. Pirmo Vitenbergas pili un tās baznīcu 1490. gadā sāka būvēt Saksijas kūrfirsts Fridrihs Gudrais, kurš zināms arī kā Mārtiņa Lutera atbalstītājs un aizgādnis. Pils un baznīca smagi cieta 18. gadsimta karos, tāpēc 1890. gadā sākās tās atjaunošana, piešķirot ēkām neogotikas stilu. Tajā laikā tika uzbūvēts arī 88 metrus augstais pils baznīcas tornis, kas mūsdienās ir neatņemama Vitenbergas pilsētas silueta sastāvdaļa.

 








‍Baznīcā ir arī Mārtiņa Lutera un viņa drauga Filipa Melanhtona pēdējās atdusas vietas. 


 
‍Atklājām, ka Vitenbergas pils baznīcas soli konstrukcijas un ērtuma ziņā ir ļoti līdzīgi mūsu dievnama soliem. Kādreiz pie izdevības jāpajautā mūsu baznīcas iekārtošanas un aprīkošanas pionierim Gundaram Bērziņam, vai mūsu baznīcas solu idejas nav patapinātas no Vitenbergas pils baznīcas.


 
 
‍Pils baznīca un Lutera māja, kā arī citas ar Reformāciju saistītas piemiņas vietas atrodas vienā no vecpilsētas galvenajām ielām. Pie pils tā saucas Pils iela (Schlossstraße), kas aiz Tirgus laukuma pārtop par Kolēģijas ielu (Collegienstraße). Lutera mājā 16. gadsimta sākumā atradās augustīniešu klosteris, kurā kā mūks mitinājās arī Luters. Reformācijas laikā klosteris tika slēgts un 1532. gadā ēka nonāca Lutera ģimenes rīcībā. Tajā viņš dzīvoja ar savu 1525. gadā apņemto sievu Katrīnu fon Boru. Mūsu apmeklējuma laikā namā vēl ritēja atjaunošanas darbi.



Mārtiņa Lutera piemineklis pašsaprotami gozējas pilsētas galvenajā laukumā, taču mājas priekšā – kā jau galvenā saimniece un noteicēja – “sastopama” Katrīna fon Bora.

Reformācijas 500 gadu jubilejai ir veltīta speciāla interneta vietne http://www.luther2017.de/en/

Vitenberga ceļojuma iespaidos ar draudzi dalās 

‍Agra Turlaja 

un 

Jānis Turlajs 

 


‍