Gundara Ceipes grāmata "Dieva tautas dzimšana"





‍Video ieraksts no grāmatas atvēršanas sarīkojuma Gaismas pilī: 
https://www.youtube.com/watch?v=53EiLgrl4-A
 
Apraksts un viedokļi

Teologs un vēsturnieks Gundars Ceipe šajā grāmatā aicina lasītāju citām acīm ieskatīties latviešu tautas vēsturē, īpaši pievēršot uzmanību latviešu kā kultūras nācijas formēšanās procesiem. Par atskaites punktu ir izvēlēta 18. gadsimta pirmā puse, kad Vidzemes latvieši iesaistījās Brāļu draudzē jeb hernhūtiešu atmodas kustībā un dibināja pirmās patstāvīgās latviešu organizācijas.

Grāmata parāda latviešu atmodas kustības kontekstu un kontinuitāti ar līdzīgiem garīgajiem strāvojumiem Eiropas vēsturē un to integrāciju latviešu sabiedrībā. Vispārīgās līnijās tiek iezīmēta kustības vēsture un analizēta tās ietekme uz latviešu identitātes veidošanos. grāmatā rodamas jaunas idejas par nacionālās pašapziņas paradigmu maiņu 19. gadsimta otrajā pusē, kā arī par latviešu nācijas nākotni.
Fragmenti

...izveidojās viduslaiku Livonijas valsts, kurā ar nelieliem izņēmumiem tika nostiprināta vāciski runājošo ienācēju vara pār zemes pamatiedzīvotājiem. Ģermāņu varas struktūras bija Romas katoļu baznīcas bīskapijas, Teitoņu ordeņa Livonijas atzars, pilsētu pašpārvaldes. Sīs varas struktūras savā starpā nemitīgi konfliktēja un bieži karoja.

Uz šāda fona 1521. gadā Livonijā sākās evaņģēliskā reformācija. Pēc analoģijas ar Vāciju Reformācijas diena Latvijas teritorijā ir 1522. gada 12. jūnijs. Jau 1524. gadā no Livonijas metropoles Rīgas tika padzīti katoļu ordeņu mūki un arhibīskaps. Tomēr no latviešu zemnieku viedokļa nemainījās pilnīgi nekas - kristīgo Dievs kā bija, tā palika svešinieku Dievs. Latvieši valdniekus interesēja tikai kā ražošanas līdzeklis, ne kā cilvēciskas būtnes.

Arvien...
 >>>

Produkta informācija

Autors(i): Gundars Ceipe
Izdevniecība: LU akadēmiskais apgāds
Valodas: Latviešu
Vākojums: mīkstie vāki
Lappuses: 100
Publikācijas datums: 2014
Size, cm (width, height): 15.00 x 21.00
ISBN: 9789984458892