Šī lapa ir izdrukāta no Rīgas Kristus evaņģēliski luteriskā draudze
Interneta adrese:
http://kristusdraudze.lelb.lv/?ct=jaunumi&fu=read&id=1130

805. Noslēgusies kultūrvēsturiskās pērles - Katlakalna baznīcas restaurācija

Mājaslapa
2016.07.03 16:59

2. jūlijā pulksten 11.00 ar svētku dievkalpojumu svinīgi tika atklāta atjaunotā kultūrvēsturiskā pērle – Katlakalna evaņģēliski luteriskā baznīca, kas pēc rekonstrukcijas ir atguvusi  savu sākotnējo vēsturisko spožumu.

Katlakalna baznīca ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis, kas ir celta pēc arhitekta Kristofa Hāberlanda projekta 1794. gadā. Tā ir unikāla ar savu Latvijas baznīcām neraksturīgo, apaļo – Romas panteonam līdzīgu formu. Izprotot baznīcas vērtību Latvijas dievnamu kontekstā, tika veikta ēkas vēsturiskā restaurācija,  pirms tam veicot nopietnu un ilgu ēkas izpētes darbus, apzinot vēsturiskos sienu krāsojumus, pārbaudot pamatu un sienu mūrējumu stāvokli.

Restaurācija ilga divus gadus, un tās laikā baznīca tika atjaunota no pamatiem līdz jumtam. Restaurēta altāra glezna un vēsturiskais tornītis virs baznīcas kupola, virs kura tagad atrodas apzeltīts arhibīskapa Jāņa Vanaga iesvētīts krusts.

Zvanu tornī tika uzstādīti divi jauni baznīcas zvani, kas turpmāk no 9.00 rītā līdz 9.00 vakarā iezvanīs katru stundu. Zvanu izgatavošana izmaksāja gandrīz 10 000 eiro, un viena lielā zvana izveidi finansēja Ķekavas novada pašvaldība.

Tāpat restaurēti logi, durvis, grīdas, altāris, ērģeļu balkons un visas citas koka daļas. Īpašu logu restauratoru uzmanību piesaistīja 220 gadus vecie logu stikli, kuri nav ideāli gludi un kuros ir gaisa burbulīši. Tāda vēstures elpa izraisa īpašas sajūtas. Tāpēc vecos stiklus iespēju robežās meistari centās saglabāt.

Ēkas koka vēsturisko logu un durvju restaurācijai, kā arī baznīcas pieejamības nodrošināšanai cilvēkiem ar kustību traucējumiem draudze piesaistīja finansējumu no Eiropas finanšu programmas 45 000 eiro apmērā. 

Restaurācijas ietvaros virs kanceles tika izveidots vēsturiskais baldahīns un ierīkota apskaņošanas sistēma, ka ļaus turpmāk baznīcā rīkot koncertus. Pašlaik vēl restaurāciju gaida ērģeles.

Pēc draudzes datiem, kopumā restaurācija bez papildus darbiem izmaksājusi vairāk nekā 1,2 milj. eiro.

Baznīcas iesvētīšanas dievkalpojumā 2. jūlijā piedalījās bīskaps Pāvils Brūvers, prāvests Andris Krauliņš, mācītāji - profesora Roberta Feldmaņa audzēkņi, Ķekavas novada domes pārstāvji, kultūras darbinieki un novada ļaudis.

Pārpublicēts no http://www.kekava.lv/pub/index.php?id=150&lid=8844
 
Plašāk arī http://www.db.lv/ipasums/buve/par-1-2-miljoniem-eiro-restaureta-katlakalna-baznica-451317
 
Portālā DELFI: http://www.delfi.lv/turismagids/latvija/noslegusies-neparastas-katlakalna-baznicas-restauracija-ta-izmaksajusi-1-2-miljonus-eiro.d?id=47618777
 
Video reportāža:
 https://www.youtube.com/watch?v=R8ETNVZVOL0
 
Portālā TVNET:
 http://www.tvnet.lv/zinas/latvija/615198-atklas_par_12_miljoniem_eiro_rekonstrueto_katlakalna_baznicu
 
"Latvijas Avīzē": http://www.la.lv/pec-restauracijas-svinigi-atklas-neparasto-katlakalna-baznicu/
 
No mūsu draudzes atklāšanā piedalījās mācītājs Agris Sutra, kā arī Benita Brūdere, Dina Sutra un Turlaju ģimene. 

‍Mūsu draudzes cilvēki lielā priekā sasveicinājās ar bijušo Kristus draudzes padomes locekli un arhivāri Dainu Salenieci.

‍Šeit: Agras Sutras foto 

‍Tālāk ir viens neizskaidrojams fenomens.
‍Arnolds Brūders atsūtījis bildes, kurā viņa kundze un mācītājs izskatās brīnišķīgi.
‍Neskatoties ne uz kādiem pūliņiem, šīs bildes nav iespējams iztaisnot. 
‍Visādi paņēmieni ir izmēģināti, un nekas nepalīdz. 
‍Pat, ja sagiež atpakaļ, atkal rādās šitādi.
‍Šausmas!‍